LifeSpan TR1200-DT3 Standing Desk Treadmill review and discount
LifeSpan TR1200-DT3 Standing Desk Treadmill
LifeSpan TR1200-DT3 Standing Desk Treadmill description
Model
TR1200-DT
TR800-DT
TR1200-DT3
TR800-DT3
MSRP
Frame Type
Non Folding
Non Folding Non Folding Non Folding
Walking Area
20" x 56"
18" x 52"
20" x 56"
18" x 52"
Handle Bar Type
N/A
N/A N/A N/A
Cushioning
6 elastomers
6 elastomers
6 elastomers 6 elastomers
Belt Type
2 ply
2 ply 2 ply 2 ply
Deck Thickness
3/4 inch phenolic
3/4 inch phenolic 3/4 inch phenolic 3/4 inch phenolic
Roller Size
2.5 inches front, 2 inches rear
2.5 inches front, 2 inches rear 2.5 inches front, 2 inches rear 2.5 inches front, 2 inches rear
Drive Motor
2.25 HP
2 HP
2.25 HP
2 HP
Speed Range
0.4 to 4 MPH
0.4 to 4 MPH 0.4 to 4 MPH 0.4 to 4 MPH
Incline Range
N/A
N/A N/A N/A
Display Digital LED
Digital LED Digital LED Digital LED
Workout Feedback
Distance Traveled, Calories Burned, Time and Step Count
LifeSpan Fitness Club
Yes
Yes Yes Yes
Speakers
No
No No No
iPod Integration
No No No No
USB Port
No No Yes Yes
Accessories
Arm Rest, Cable tray, Bluetooth
Bluetooth, USB charging port
Bluetooth, USB charging port
Electrical Requirements
100 - 120V / 50 - 60HZ
100 - 120V / 50 - 60HZ 100 - 120V / 50 - 60HZ 100 - 120V / 50 - 60HZ
Assembled Weight
198
Assembled Dimensions (LxWxH)
74" x 30"
72" x 30"
70" x 29"
66" x 29"
Desktop Dimensions
31" x 46.5"
31" x 46.5"
N/A N/A
Desktop Range
36" to 52"
36" to 56"
N/A N/A
Console Dimensions
N/A N/A 3" x 3" x 12.5"
3" x 3" x 12.5"